Psycholog czy trener mentalny? Różnica jest, ale niewielka

07
Kwiecień
2017

Autor Akademia

Kategoria Aktualności

baz12082016-2510

Wejście na odpowiedni poziom mentalności to jedno z najważniejszych zadań piłkarza. Nie jest to łatwe, szczególnie w obecnych czasach, gdy wszechobecne media, wysokie wymagania czy nie zawsze sprzyjające okoliczności. Piłkarzowi stara się pomóc, no właśnie, kto? Psycholog czy trener mentalny? Różnice, a raczej ich brak, wyjaśnia Aleksandra Adamiec – psycholog sportu, która koordynuje pracę nad sferą mentalną w Akademii.

Trening mentalny i psychologia sportu zyskują coraz większe grono zwolenników i osób, które zauważają ogromne znaczenie sfery mentalnej na osiągane w sporcie wyniki. Wciąż jednak spotykamy się z błędnym przekonaniem, że psycholog sportu to ktoś zupełnie inny niż trener mentalny, że psycholog to osoba, do której zgłaszamy się kiedy mamy jakiś problem ze sobą, a trener mentalny jest osobą, która pomoże nam rozwinąć nasz potencjał.

Jest to przekonanie błędne i opierające się na stereotypach. Jaka jest więc różnica i czy ona w ogóle istnieje? Tak i nie. Jednym z podstawowych zadań w pracy psychologa sportu jest przygotowanie treningu mentalnego – czyli programu zawierającego metody i ćwiczenia psychologiczne mające poprawić zdolności zawodnika takie jak np. wzrostu kontroli emocji, poprawy poziomu cech psychicznych (np. koncentracji uwagi) oraz do zwiększenia odporności psychicznej. Sama nazwa „trening mentalny” wskazuje na konieczność ich systematycznego i długotrwałego stosowania – jak mówi jeden z najbardziej znanych psychologów sportu w Polsce – Jan Blecharz: „trenuj umysł, tak jak ciało”.

Odpowiednie przygotowanie i wykształcenie psychologiczne daje pewność, że psycholog sportu to osoba znająca nie tylko sportowe, ale także pozostałe aspekty ludzkiej psychiki. Wniosek psycholog sportu to nikt inny jak trener mentalny. Czy podobna zależność działa w drugą stronę, tu niestety nie. Nie każdy trener mentalny ma odpowiednie przygotowanie. Szukając odpowiedniej osoby, która pomoże nam rozwijać nasze zdolności psychiczne powinniśmy dokładnie zweryfikować z kim mamy pracować.

Wielu trenerów, byłych zawodników ma wrodzone zdolności i umiejętności radzenia sobie z wymagającymi sytuacjami, stresem, emocjami i budowaniem odpowiedniej motywacji. Często dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami pomimo tego, że nie są psychologami. Nie jestem przeciwnikiem trenerów mentalnych, jednak w przypadku tak istotnej sfery jaką jest nasza psychika warto kierować się czymś więcej niż kolorową reklamą. Tak samo jak nie chcemy, by przygotowaniem technicznym czy fizycznym zajmowała się osoba bez kompetencji, tak samo warto zweryfikować kto zajmie się naszym przygotowaniem mentalnym.

Aleksandra Adamiec

Akademia Piłkarska Wisła Kraków współpracuje z Zakładem Psychologii Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie od lutego 2016 roku. Jego patronem jest profesor Jan Blecharz, autorytet w świecie psychologii sportu. W ramach projektu do sztabu szkoleniowego każdej drużyny w Akademii dołączony jest psycholog sportu, który jest do dyspozycji zawodników oraz organizuje zajęcia teoretyczne i praktyczne.

na zdjęciu zajęcia Wisły Kraków 2005 prowadzone przez Tamarę Pielas i Katarzynę Stachowicz
fot. Bartek Ziółkowski

 

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x