Przed nami jubileuszowa „Grabka”

24
Sierpień
2017

Autor Akademia

Kategoria Aktualności / U-13

30_grabka

Przed nami turniej, który ma za sobą trzydziestoletnią historię i jest organizowany od początków Szkółki Piłkarskiej TS Wisła Kraków. Jednym z jego celów jest upamiętnienie zasłużonego dla Wisły trenera, Adama Grabki. 30. edycja turnieju jego imienia odbędzie się w najbliższy weekend.

Do Krakowa zjadą drużyny z całej Polski oraz zagranicy. Swoje umiejętności zaprezentują: Pogoń Szczecin, Jagiellonia Białystok, Ruch Chorzów, Raków Częstochowa, Escola Varsovia, Varsovia Warszawa, Garbarnia Kraków oraz zagraniczne: Karpaty Lwów (Ukraina), BATE Borysów (Białoruś), Tatran Presov (Słowacja) i MFK Vitkovice (Czechy). Turniej podzielony jest na dwie fazy: grupową oraz pucharową. W sobotę, rozlosowane do dwóch grup, drużyny rywalizować ze sobą będą na boisku treningowym, a w niedzielę na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana odbędą się mecze finałowe w grupach: złotej (o miejsca 1-4), srebrnej (5-8) i brązowej (9-12).

30_Grabka_grupy

Adam Grabka to osoba niezwykle zasłużona dla wiślackiej piłki nożnej, która zapisała się w historii „Białej Gwiazdy” złotymi zgłoskami. To właśnie pod jego opieką pierwsze kroki w karierze sportowej stawiali tak znani piłkarze jak: Antoni i Henryk Szymanowscy, Janusz Adamczyk, Jan Jałocha, Adam Nawałka, Leszek Lipka, Piotr Skrobowski czy Jerzy Kowalik. Od 1961 roku zajmował się szkoleniem adeptów, których później przekazywał trenerom trampkarzy. – Ja tym żyję. To trudno wyrazić, jak ogromną radość daje mi wiadomość, że któryś z moich wychowanków awansował do pierwszej drużyny i reprezentacji – mówił w 1977 roku. Zmarł trzy lata później. Właśnie aby upamiętnić wielki wkład Adama Grabki w kształtowanie wiślackiej młodzieży, rokrocznie organizowany jest turniej jego imienia.

We wcześniejszych latach Turniej im. Adama Grabki odbywał się zimą na parkiecie Nowej Hali Wisły. Po zmianach w strukturach oraz przekształceniu Szkółki Piłkarskiej w Akademię, dwie ostatnie edycje rozegrane zostały w czerwcu na trawiastych boiskach. Tak było w 2015 i 2016 roku. W tym roku Turniej w pierwotnym terminie nie odbył się z uwagi na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy do lat 21. W ich trakcie reprezentacja Włoch trenowała na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana, co uniemożliwiało rozegranie tam finałów. Tym razem jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zawody odbyły się w miejscu, gdzie na co dzień rywalizują piłkarze Białej Gwiazdy.

 

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x