Aleksander Buksa KURO Piłkarzem Sezonu 2016/17 w Akademii!

28
Sierpień
2017

Autor Akademia

Kategoria Aktualności / U-14 / U-15

BAZ08272017-6958

Bardzo dobra skuteczność, awans do starszego rocznika, regularne powołania do kadry Polski, dobre występy na turniejach zagranicznych – to wszystko sprawiło, że trenerzy najstarszych wiślackich grup młodzieżowych wybrali Aleksandra Buksę KURO Piłkarzem Sezonu 2016/17. Gratulacje, Olek!

Aleksander Buksa urodził się 15 stycznia 2003 roku, a do Wisły trafił jak miał 11 lat. Pierwszym jego trenerem był Mateusz Stolarski, kolejnym i obecnym Adrian Filipek. Od zawsze Buksa grał na pozycjach ofensywnych – jako napastnik, coraz częściej jako prawoskrzydłowy. – Uważam, że jego atutem jest chłodna głowa. To co jest najważniejsze dla napastnika. W polu karnym nie wariuje i wie co z piłką zrobić. Ten atut może pozwolić mu grać na wysokim poziomie. Bardzo dobra lewa noga, prawa niewiele gorsza – opiniuje swojego podopiecznego trener Adrian Filipek.

Puchar, z rąk Pani Prezes Marzeny Sarapaty, otrzymał w przerwie meczu 7. kolejki LOTTO Ekstraklasy, pomiędzy Wisłą, a Lechią Gdańsk. Oprócz sternika krakowskiego klubu obecni byli również trenerzy Olka – Mateusz Stolarski i Adrian Filipek oraz szefowie KURO Detailing – Michał Mazurek i Piotr Kuciel.

BAZ08272017-6928

Był to bardzo udany sezon dla młodego napastnika. Przygotowania zaczął w starszym roczniku, zaadaptował się dość szybko, bo już podczas sierpniowych mistrzostw Polski był ważną postacią Białej Gwiazdy. Trenował regularnie z Wisłą 2002, ale były momenty gdy pomagał rówieśnikom – tak było w meczu ligowym przeciwko Sokołowi Stary Sącz, gdy dwie bramki Buksy uratowały Wiśle remis. Buksa był też autorem jednej z ładniejszych bramek strzelonych przez drużyny Akademii w ostatnich dwunastu miesiącach. Była to bramka, która dała zwycięstwo nad chorwacką Lokomotivą Zagreb w finale Wiślackiej Olimpiady Dzieci i Młodzieży. Zbiegło się to w czasie z powołanie do reprezentacji Polski i bramką w meczu z Litwą.

BAZ08272017-6932

Buksik w kolejnych miesiącach odniósł dwa prestiżowe zwycięstwa ligowe z Cracovią. Najpierw, choć bramki nie strzelił, przyłożył się do wygrania w roczniku 2002, a później strzelił bramkę i asystę w roczniku 2003. Oba mecze Wisła wygrała 2:0. W październiku wystąpił też w Turnieju Czterech Narodów, w którym asystował w meczu z Herthą Berlin, a strzelał słowackiej Żylinie. Między innymi te czynniki miały wpływ na wybranie Buksy KURO Piłkarzem Października.

BAZ08242017-4008

Tydzień w zimie Buksa spędził na Akademii Młodych Orłych, specjalnym zgrupowaniu organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej. Przygotował się do rundy wiosennej znakomicie – do maja rozegrał 14 oficjalnych meczów, strzelił w nich 22 bramki, a 9 razy asystował. Z rocznikiem 2003 zajął w czerwcu w Dortmundzie piąte miejsce, później Wisła wygrała Szczecin CUP, turniej z ekstraklasową obsadą. Buksa strzelił tam w dwóch meczach cztery bramki Legii Warszawa – między innymi dwie w meczu finałowym. Wcześniej został królem strzelców miniEURO Wisła CUP U15, w którym drużyna Adriana Filipka zwyciężyła. Sezon zwieńczył występem na mistrzostwach kadr wojewódzkich do lat 14, gdzie został królem strzelców. Rok bardzo udany, życzymy aby najbliższy był co najmniej taki sam!

BAZ08242017-7715

 

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x